5 najdziwniejszych budynków świata

  1. Krzywy domek (Sopot, Polska)

Inspiracją do jego stworzenia stały się bajkowe rysunki Jana Marcina Szoncera i Pera Dahlberga. Sam budynek robi bardzo duże wrażenie na odwiedzających. Powstały w 2003r. obiekt znajduje się w pobliżu słynnego sopockiego „Monciaka”, czyli miejsca dla spragnionych rozrywki ludzi. Domek ten jest częścią centrum handlowego. Znajdują się w nim pomieszczenia handlowe, lokal gastronomiczny oraz siedziba regionalnego oddziału Radia RMF FM.

  1. Biblioteka miejska w Kansas City (Missouri, USA)

Jest to biblioteka publiczna, która przybrała kształt wielkiej półki z książkami. Ciekawostką jest, że książki które ją tworzą zostały wybrane przez czytelników. Fasadę budynku tworzą niezwykle popularne pozycje, m.in. „Romeo i Julia”, „Władca pierścieni” czy „451 stopni fahrenheita”.

  1. Kamienny dom (Guimares, Portugalia)

Dom, który wygląda jak z bajki. Położony w górach Fafe, wykuty w skale w 1974r., idealnie komponuje się z pięknymi widokami wokół niego. Choć dom ten został wyposażony we wszystkie niezbędne do życia elementy, jego właściciel poważnie zastanawia się nad zmianą miejsca zamieszkania, gdyż zaczynają mu przeszkadzać rzesze turystów, którzy chcą obejrzeć obiekt.

  1. Budynek banknot (Kowno, Litwa)

Jak nietrudno się domyślić, inspiracją do stworzenia tego obiektu stał się litewski banknot o nominale 1000 Lytów Litewskich. Obraz został umieszczony przy użyciu specjalnych farb ze szkliwa, które zapewniają odpowiednią trwałość. W jego wnętrzu znajdują się biura wielu organizacji biznesowych.

  1. Wonderworks (Orlando, Floryda)

Trzypiętrowy, 82-metrowej długości budynek wywraca klasyczną architekturę do góry nogami. Jak widać wszystkie szczegóły zostały perfekcyjnie dopracowane, a efekt odwrócenia potęgują odwrócone palmy i latarnie uliczne. We wnętrzu obiektu znajduje się muzeum multimedialne, które umożliwia zrozumienie praw fizyki i sił przyrody. Z budynkiem wiąże się legenda, z której można się dowiedzieć, że podczas próby wywołania sztucznego tornada coś poszło nie tak i budynek znalazł się w obecnej pozycji.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *