Najmniejsze samochody świata

Już w połowie XX wieku producenci samochodów konkurowali ze sobą w opracowywaniu projektów aut o niewielkich rozmiarach, przy których obecne pojazdy to niemal olbrzymy. Konstrukcje zazwyczaj pozwalały na pomieszczenie jednej lub maksymalnie dwóch osób i opierały się na zastosowaniu trzech kół.

Oto kilka przykładów jednych z najmniejszych aut na świecie:

Iso Isetta, czyli niewielki samochód marki BMW. Jeden z najczęściej rozpoznawalnych samochodów o niewielkich rozmiarach. Pojazd ten został wyposażony w 3 koła, a jego drzwi otwierają się razem z kierownicą. Zarząd BMW wykupił licencję od włoskiej firmy Iso, by móc udoskonalić samochód i wyposażyć go w jednostkę napędową pochodzącą z motocykla.

Smyk to pojazd polskiej produkcji. Model ten został wyprodukowany jedynie w serii próbnej w ilości 17 egzemplarzy. Na podstawie stworzonych planów, powstać miał niezbyt drogi samochód, do którego miała się zmieścić 4-osobowa rodzina. Inspiracją do projektu stało się rozwiązanie wykorzystane już w modelu Iso Isetty, czyli otwierany przód nadwozia.

Brütsch Mopetta był produkowany przez niemiecką markę w latach 60 XX wieku. Powstało jedynie 14 egzemplarzy tego mierzącego jedynie 1,7 metra długości samochodu i niestety nie miał on szansy na odniesienie sukcesu.

Scootacar został wyposażony w jednocylindrowy silnik spalinowy, jeden bieg i jeden pedał. Dodatkowo nie posiadał on zawieszenia. Pierwotnie pojazd posiadał cztery koła, jednak oficjalnie do produkcji weszła trójkołowa wersja. Samochód był bardzo ekonomiczny i mógł rozpędzić się nawet do 50km/h.

Peel P50, czyli najmniejszy samochód osobowy, który został dopuszczony do ruchu ulicznego. Jego produkcja była seryjna. Auto posiadało dwa koła z przodu i jedno z tyłu. Mogło zmieścić wyłącznie jedną osobę. Jeśli nastała taka konieczność można było wysiąść z auta i przestawić je w dowolne miejsce, dzięki jego niewielkiej wadze (60 kg). Peel P50 ma jedyne 1,37m długości i napędzany jest silnikiem o mocy 4,5KM. Potrafi osiągnąć wyjątkowo dużą prędkość jak na taki samochód – 75km/h.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *